74 rocznica pacyfikacji Krasnobrodu przez Niemców.

Obrazek
krasnobludek
Administrator

74 rocznica pacyfikacji Krasnobrodu przez Niemców.

Postautor: krasnobludek » 01 lut 2017, 10:33

2 lutego 1943 – pacyfikacja ludności Krasnobrodu przez Niemców.

Opis w/g P. Feliksy Lewandowskiej

„Było to w środku zimy 1943 roku. Akurat w dzień Matki Boskiej Gromnicznej,drugiego lutego. Niemcy w odwet na partyzantach, którzy działali w okolicznych lasach, postanowili Krasnobród obrócić w perzynę. W tym celu zegnali wszystkich mężczyzn. Zgromadzili ich koło dołów na śmierć. Naszykowali do tego karabiny maszynowe... Strach i rozpacz ogromna!
Lecz kobiety, dzieci nie patrzą cna nic zbiegły się na plac. Stoimy...Lament, łzy i ciche modlitwy. Przyszłam i ja z chlebem, żeby podać mojemu Staszkowi, lecz Niemiec odepchnął mnie bez pardonu. Myślałam,że wnet nastanie koniec świata, lecz Niemcy z jakiegoś powodu się ociągali. Długi czas, aż do zmierzchu prawie,staliśmy tak w śmiertelnym niepokoju.
Tymczasem ksiądz prałat Antoni Wójcikowski odprawiał mszę tuż obok w świątyni naszej. Była to długa msza, gorąca... Modlił się i błagał serdecznie Najświętszą Pannę Naszą Krasnobrodzką o wstawiennictwo, i został wysłuchany. Przybliżył się wieczór.
Wtedy przekonaliśmy się, że okupanci zaniechali zabicia na miejscu.Kazali mężczyznom siadać na samochody.
Dwóch tylko zastrzelili z zimną krwią. Chłopca jednego, który chciał im uciec, i garbatego. A samochody pojechały. Jak się potem dowiedzieliśmy, zawieźli ich do Zamościa, do słynnej rotundy. Umieścili ich w baraku śmierci... Wielu nie przeżyło,lecz mojemu mężowi cudem udało się uratować".

Wiersz P. Jadwigi Mozeckiej z Podzamku o tym wydarzeniu:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Wiersz P. Feliksy Lewandowskiej z Krasnobrodu:
Obrazek

Wróć do „Historia i Zabytki Krasnobrodu”